Daha İyi Şiir Yazmak İçin İpuçları

Şiir yazmak istiyorsanız veya kendinizi geliştirmek istiyorsanız, işte size yardımcı olacak bazı ipuçları sizlere aktaracağız. İşte şiir yazmak için ipuçları;

Çeşitli Şairlerin Eserlerini Okuyun

Şiirinizi geliştirmenin en basit yolu şiir okumaktır. Nazım Hikmet Ran, Cemal Süreya, Attila İlhan, Can Yücel gibi büyük şairlere aşina olabilirsiniz, ancak çağdaş şairlere ve yeni şiirlere daha az aşina olabilirsiniz. Daha iyi bir şair olmanın bir parçası, sürekli olarak yeni şiir koleksiyonları bulmak ve kendinizi yeni seslere maruz bırakmak için çağdaş edebi dergileri okumaktır. Eski bir şiir kitabında büyük şairlerin en sevdiğiniz şiirlerini tekrar ziyaret etmenin bir zararı yoktur, ancak daha iyi bir yazar olmanın bir parçası, yeni edebi dergiler bulmak ve şiir okumanızı genç şairleri ve farklı sesleri içerecek şekilde genişletmektir.

Kafiye İle Oynayın

Şiirle ilk karşılaşmamız basit tekerleme şemaları yoluyla olur ve çoğu zaman ilk şiirlerimizi kullanışlı bir kafiye sözlüğünün yardımıyla yazarız. Açıktır ki, şiir için kafiye yapmaktan çok daha fazlası vardır ve kafiye şemasını nasıl birleştirip yapılandırdığınızı yeniden düşünmek şiirinizi değiştirmenize yardımcı olabilir.

Bir Günlük Tutun

Şiir, lirik dili kullanma ve dokunaklı imgeleri ifade etme konusunda güçlü bir araçtır. Günlük tutmak, gün boyunca aklınıza gelen özellikle çarpıcı görüntüleri ve düşünceleri kataloglamanıza yardımcı olabilir. Boş anlar size beyin fırtınası yapma ve düşüncelerinizi şiir günlüğünüze not etme şansı verebilir.

şiir yazmak

Kelime Seçimini Basitleştirin

İlk kez şair olarak, karmaşık dizeler yazmak ve daha derin anlamlar aktarmak için yalnızca soyut kelimeler ve çiçekli bir dil kullanmak zorunda olduğunuzu hissedebilir. İşin gerçeği, bazen en basit dilin net, somut imgelerle birleştiğinde iyi bir şiir oluşturabilmesidir. En iyi şairlerinden bazıları dokunaklı ve etkileyici şiiri inşa etmek için somut kelimeler ve basit bir dil kullanırlar. Şiirleriniz için doğru kelimeleri bulmak için bir eşanlamlılar sözlüğüne güvenmenize gerek yok. Kendinizi üzerine yazdığınızı fark ederseniz, dilinizi küçültün ve net ve özlü dizelere odaklanın.

Düzenle

Diğer yazı türlerinde olduğu gibi, iyi şiir genellikle düzenlemede bulunur. Bir şiir taslağını bitirdikten sonra, ona ikinci bir geçiş yapmadan ve yeniden yazma sürecine başlamadan önce kendinize biraz zaman tanıyın.

Unutma, Kural Yok

Şiirde belirlenmiş kurallar yoktur. Kendinize zanaatınızı keşfetme ve anlam ve biçimle oynama özgürlüğü verin. Kendinizi geride tutmayın veya nihai ürün için endişelenmeyin. En iyi çalışmalarınızdan bazıları kendinizi özgür hissettiğinizde ve özgürce oynadığınızda ortaya çıkacaktır.

Bir Cevap Yazın