Evde Bitki Olmasının Faydaları

Evde bitki olması, sadece yeşillik katmıyor. Bu canlı organizmalar vücudunuzla, zihninizle ve evinizle yaşam kalitesini artıracak şekillerde etkileşime girer.

Nefes Almaya Yardımcı Olurlar

Teneffüs etmek vücuda oksijen getirir, nefes vermek karbondioksit salgılar. Fotosentez sırasında bitkiler bunun tersini yapar. Karbondioksiti emer ve oksijeni serbest bırakırlar, bu da gazlar söz konusu olduğunda bitkileri ve insanları harika ortaklar haline getirir. Evde bitki oksijen seviyelerini artırmaya yardımcı olur ve vücudumuz bunu takdir eder.

Ancak bilmeniz gereken bir şey var: Geceleri fotosentez durduğunda, çoğu bitki bir şeyleri değiştirip oksijeni emer ve karbondioksiti serbest bırakır. Bununla birlikte, orkideler, sulu meyveler ve epifitik bromeliadlar gibi birkaç özel bitki karbondioksiti alıp oksijeni serbest bırakır. Bunun anlamı, oksijenin geceleri akmasını sağlamak için bu bitkileri yatak odalarında kullanın.

İyileşmeyi Artırır

Bir hastanedeki hastayı ziyaret ederken çiçek veya bitki getirmek klişenin sınırını aşıyor olabilir, ancak bitkiler ameliyat hastalarının iyileşmesine yardımcı olmada o kadar etkilidir ki, bir çalışma onları “cerrahi hastalar için invazif olmayan, ucuz ve etkili bir tamamlayıcı ilaç” olarak tavsiye etmektedir. Araştırmalara göre, bitkileri olmayan hastalara kıyasla ameliyattan sonra bitkilere bakmanın, daha düşük sistolik kan basıncı ve daha düşük ağrı, anksiyete ve yorgunluk oranlarının kanıtladığı gibi fizyolojik yanıtlarda önemli bir iyileşmeye yol açtığını buldu.

Daha İyi Çalışmanıza Yardımcı Olurlar

Bir dizi çalışma, bitkilerin varlığında çalışmanın oldukça dramatik bir etkiye sahip olabileceğini ortaya koymuştur. Sadece doğada olduğu gibi, bitkilerin etrafında olmak da konsantrasyonu, hafızayı ve verimliliği artırır. Bir araştırmaya göre, bitkilerin etkisi altında olmak hafıza tutma oranını yüzde 20’ye kadar artırabilir.

Her Odayı Daha Konforlu Hale Getiriyorlar

Evde bitki mekanınıza renk ve canlılık katmakla kalmaz, aynı zamanda ortamın fiziksel yönlerini de hoş bir şekilde değiştirir. Bitkiler, iç mekandaki bağıl nemi artırmak, gürültüyü azaltmak, çekici olmayan alanları perdelemek ve parlak, güneşli bir pencereyi gölgelendirerek oda sıcaklığını ılımlı hale getirmek için kullanılabilir. Bir alanı mobilya ve aksesuarlarla doldurmadan önce, biraz zaman ayırıp o odada nasıl hissetmek istediğinizi ve bitkilerin bu havayı elde etmenize nasıl yardımcı olabileceğini düşünün.

Stresi Unutmanıza Yardımcı Olurlar

Saksı bitkileri yetiştirmek ve onları aktif olarak sürdürmek, hayatınızda olup biten sıkıntılı, stresli şeyleri unutmak ve odaklanmak için bir fırsat sağlar. Bu bize ve psikolojik sağlığımıza yardımcı olsa da, bitki de bu bakımdan zevk alıyor ve daha iyi büyüyor.

Bir Cevap Yazın