Araç Bakımı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Arabanız sizi gideceğiniz yere hızlı bir şekilde ulaştıran şeydir. Muhtemelen zaten bildiğiniz gibi, bir araba çok hızlı değer kaybedeceği için asla iyi bir yatırım değildir. Neyse ki, bunun bu kadar hızlı olmasını önlemek için bir şeyler yapabilirsiniz – uygun şekilde koruyun. Aracınızı doğru bir şekilde kullanırsanız, aracınız size hizmet eder dedikleri doğrudur, bu da arabanızın zamanında bakımının uzun vadede size fayda sağlayacağı anlamına gelir. İşte basit şeylerden daha teknik durumlara kadar araç bakımı için en iyi ipuçları;

Hava Filtrenizi Kontrol Edin ve Bakımını Yapın

Arabanızdaki en temel ancak gerekli bileşenlerden biri hava filtresidir. Filtrenin kendisi çok önemli olmayabilir, ancak görevi, aracınızın düzgün çalışması için kritik öneme sahiptir. Aracınız çalışırken, yakılacak yakıtla karıştırmak için sürekli olarak atmosferden hava çeker. Atmosferik hava kesinlikle %100 temiz değildir, bu nedenle havadaki kiri ve kalıntıları karışıma girmeden önce filtrelemek hava filtresinin görevidir; aksi takdirde aracınız olması gerektiği gibi sorunsuz çalışmayacaktır.

Böylece hava filtreniz motorunuz çalışırken sürekli çalışır ve zamanla kirlenme eğilimi gösterir. Bu nedenle hava filtresinin sık sık kontrol edilmesi ve durumuna göre temizlenmesi veya değiştirilmesi tavsiye edilir.

Araç Bakımı

Araç Akünüzü Kontrol Edin ve Bakımını Yapın

Araç bakımı ile ilgili ipuçlarına gelince, bu en kritik olanlardan biridir. Arabanızın aküsü tüm elektrik sistemlerine, ışıklara ve en önemlisi anahtarı çevirdiğinizde motoru çalıştıran motora güç sağlar. Akünüz kötü durumdaysa, arabanız marş etmeyeceği için muhtemelen bir yerde mahsur kalacaksınız.

Dikkat, hoşgörüden daha iyidir, bu nedenle araç aküsünün 2 ila 3 yıl sonra kontrol edilmesi ve değiştirilmesi tavsiye edilir. Bu süre içerisinde akü asitli akü ise sıvı seviyesini düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Aracınızı uzun süre kullanmadığınız zamanlarda da araç aküsünün şarjını muhafaza etmelisiniz. Düşük pil şarjı, soğuk havalarda pilinizi çok hızlı bir şekilde öldürür.

Motor Yağınızı Zamanında Kontrol Edin ve Değiştirin

Arabanızın motoru yağlama için yağa ihtiyaç duyar, bu nedenle dahili motor bileşenlerinin ve şanzımanların ömrü yağa bağlıdır. Aracınız için her bakım ipucu kitabı, zamanında yağ değişimi içerir. Az yağ içeren bir araba sonunda bozulacak ve yüksek bir maliyetle büyük onarımlar gerektirecektir. Bazen motorun kendisinin bile değiştirilmesi gerekebilir.

Motor yağının durumunu kontrol etmek önemlidir. Yağın siyaha döndüğünü fark ederseniz, yağ değiştirme zamanı gelmiştir. Ayrıca, yağ üreticisinin yağ deposunda belirttiği kilometreleri sürdükten sonra yağı değiştirin. Bir varsa yağ sızıntısı, bu düşük motor yağ seviyesi ile yaklaşık sürücü derhal ve asla tamir var.

Sıvı Seviyelerini Kontrol Edin ve Koruyun

Arabanızdaki hidrolik direksiyon sıvısı, şanzıman sıvısı, fren sıvısı ve soğutma sıvısından bahsediyoruz. Tüm bu sıvılar motorunuz için motor yağı kadar önemlidir. Pompa veya hortumlar sızdırıyorsa veya depoda yeterli sıvı yoksa hidrolik direksiyon sisteminiz olması gerektiği gibi çalışmayacaktır.

Motor yağı motor için ne kadar önemliyse, şanzıman yağı da şanzıman için o kadar önemlidir. Çok düşük bir şanzıman yağı seviyesi ile şanzımanınızla ilgili, düzeltilmesi çok pahalı olabilecek büyük problemler yaşarsınız. Soğutucu, motor sıcaklığını koruma görevine sahiptir. Bu nedenle tüm bu sıvılar tam seviyede olmalı ve kaçak varsa en kısa sürede onarılmalıdır. Motor bölmenizdeki tüm farklı sıvı depolarını bulmak için onarım veya servis kılavuzunuza bakın ve araç sıcakken soğutma sıvısını açmamayı unutmayın.

Lastik Basıncını Kontrol Edin ve Bakımını Yapın

Araç bakımı için bir başka belirleyici ipucu: Bu faktör, sürüş konforu ve kalitesi üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Araç modelinize bağlı olarak yaklaşık 35 PSI olan doğru lastik basıncı, aracın doğru kontrolünü sağlar.

Doğru basınç, lastiklerin yola eşit şekilde yapışmasını ve ardından yavaş ve eşit bir şekilde aşınmasını sağlar. Çok yüksek veya çok düşük basınç ayrıca süspansiyon payandalarında ve süspansiyonda aşırı basınca neden olur. Yine de, bu sorunlardan kaçınmak için dört lastiğin de basıncını düzenli olarak kontrol etmek en iyisidir. Lastik basıncınızı şişirmek ve korumak genellikle ücretsizdir ve herkesin yapabileceği bir şeydir.

Bir Cevap Yazın