Kıbrıs Asgari Ücreti Ne Kadar

Akdeniz’de yer alan Sicilya ve Sardinya adalarından sonra en büyük ada olan Kıbrıs, 1974 yılında ikiye ayrılmıştır. Kuzey alanı adanın yüzde 36’sını kapsar ve bu alan Türk tarafıdır. Güney tarafı ise Rumlar tarafından yönetilir. Nüfus oranları da aynı derecede geçerlidir. Kıbrıs nüfusunun yüzde 30’unu Türkler oluştururken yüzde 70’ini Rumlar oluşturmaktadır. Adada iki farklı yönetim bulunduğu için iki farklı Kıbrıs asgari ücret karşımıza çıkmaktadır. Güney kısmı Avrupa Birliğine bağlıdır. Kuzey kesimi ise Azerbaycan ve Türkiye dışında hiçbir ülke tanımamaktadır. 2004 yılında Adanın birleşmesi için yapılan referandumda Türk kesimi evet oyu çıkarken Rum kesiminden hayır oyu çıkmıştır. Bu nedenle birleşme gerçekleşmemiştir.

Kıbrıs Asgari Ücret

Kuzey kesimindeki Kıbrıs asgari ücret 3820 TL olurken Güney kesiminde asgari ücret 870 Euro’dur. Güney kesiminde 6 ay kesintisiz olarak çalışan asgari ücretlilerse 924 Euro üzerinden maaş almaktadır. Genellikle ada ülkesi kalabalık değildir. Bu nedenle kalite standartlarla yüksek yaşam alanları bulunur. Özellikle Kuzey Kıbrıs Akdeniz’de yaşanılabilecek en ucuz ülkelerden biridir. Emlak konusunda fiyatlar oldukça düşüktür. Sebze ve meyve alanında çok çeşitlidir ve ekonomik alternatifler sunmaktadır. Benzin fiyatları ise oldukça uygun fiyatlara verilmektedir. Rum kesimi ise kendilerini adanın tek hakimi olarak görmektedir. Türkiye ve Azerbaycan dışında bütün ülkeler Rum kesiminin adını Kıbrıs Cumhuriyeti olarak kabul lanse etmektedir. Dünya devletlerine göre KKTC Türkiye’nin işgali altında bir toprak parçası olarak görülmektedir.

Kıbrıs Asgari Ücret

Kıbrıs Yaşam Şartları

Kıbrıs yapısı ve konumu itibari ile tam bir turizm cennetidir. Ada ülkesinin en önemli ekonomik kaynağı turizmdir. Adada internet bağlantıları oldukça düşüktür. Düşük kalitede olan internet oldukça pahalıdır. Bunun dışında elektronik eşyalarda oldukça yüksek fiyatlara satılmaktadır. Giyim alanında fiyatlar oldukça yüksektir ve her markanın ürünü bulunmamaktadır. Yaz aylarında yüksek maliyetlerden biriside elektrik faturasıdır. Sürekli klimaların çalışmasından dolayı elektrik faturaları yüksek gelmektedir. Kıbrıs asgari ücret ile çalışanların bu rakamlarla geçinmesi oldukça zorlayıcı olabilmektedir. Ancak turist olarak ülkeyi ziyaret edenler için tam bir dinlenme merkezidir.

Kıbrıs Ekonomisi

Kuzey Kıbrıs’ın para birimi TL’dir. Güney Kıbrıs’ın ise para birimi Euro’dur. Son zamanlarda çok yönlü ve başarılı ekonomik çalışmalar yapan Kıbrıs’ta, 2012 yılındaki krizinden oldukça etkilenmiştir. Kişi başına düşen milli gelir 36442 dolardır. Bu da Avrupa Birliği ortalamasının altındadır. Ada ülkesi halkına Kıbrıs asgari ücret politikalarını düzenlemektedir. Dışarıdan gelen yatırımcılarsa kendi politikalarına göre maaşlar vermektedir.

Bir Cevap Yazın