Ergonomik Tasarım Nedir, Örnekleri Nelerdir?

Sürekli gelişen teknolojik değişimlerle ergonomik tasarımlar her sektör tarafından ilgiyle takip edilen bir konudur. Bu makalede ergonominin tanımını sizlere yaparken aynı zamanda ergonomik tasarım örneklerini vererek sizlerin tasarım ve düşünce dünyanızda yeni ufuklara yer açmayı amaçlıyoruz. Eğer hazırsanız ergonomi nedir konusuyla başlayalım.

Ergonomi Nedir?

Ergonomi, kısaca insanlar için tasarım yapılması ile ilgilidir. Genel anlamda bir işyerini kullanıcı ihtiyaçlarına uydurma bilimi olarak tanımlanan ergonomi, üretkenliği ve verimliliği artırmayı ve rahatsızlığı azaltmayı amaçlar.

Bilgisayar monitörünün açısını veya masanın yüksekliğini düşünün. Günün sonunda yazı yazmaktan bileklerinizin zarar görüp görmediğini ve gözlerinizin yorulup yorulmadığını düşünün. Ergonomi tam anlamıyla anlaşılması ile eşyaları kullanıcılara göre ayarlayarak hareketlerin etkisini azaltmak için uygun duruşları vurgulayarak çoğu işyeri yaralanmaların veya ofis hastalıklarının önüne geçmektedir.

İşyerlerinin hızla değişen teknolojisi ile ergonomi ihtiyacını büyük ölçüde artırmıştır. İster evde ister ofiste bir çalışma alanı oluştururken sandalyeler, masalar, monitörler, klavyeler ve aydınlatmanın hepsinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Ergonomi hayatımızın her alanında bulunmaktadır ve halen var olacaktır. Şimdi tüm dünyada popüler olan ve ses getiren ergonomik tasarım örneklerine bir göz atalım.

Ergonomik Tasarım Örnekleri

Çalışma Lambası

Işığa ihtiyaç duyulan yere odaklamanın ne kadar verimli ve önemli olduğunu çalışma lambasıyla öğrendik. Herkesin evinde bulunmaktadır ve neredeyse çalışma lambalarını bilmeyen yoktur. Işığın doğrudan gözlerinize gelmesini engelleyerek enerji tasarrufu sağlayan ve çalışma ortamlarının daha konforlu hale getiren çalışma lambaları ergonomik tasarım örneklerden biridir.

Sürücü Koltuğu

Direksiyon simidi, fren balatası ve debriyaj, vites değiştirme kolu, koltuğun çıkıntıları ve dış aynalar gibi sürüş sırasında ihtiyaç duyulan tüm yardımcı bileşenler, bunlarla kolaylıkla etkileşime girebileceğiniz şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca elektronik, ısıtmalı koltuklar ve hafızalı koltuklar, direksiyona konumlandırılmış multimedya tuşları, hız sabitleme ve dahası ergonomik tasarımları için iyi örneklerdir.

Ergonomik Tasarım

Elektrikli Süpürge

Ergonomik süpürge manevra yapabilmesi kolay ve hafiftir. Dikkat çekici özellikleri ile gerilmeyi kolaylaştırmak için ayarlanabilir direkleri bulunmaktadır. Elektrikli süpürgelikler ve mobilyalar gibi belirli bölgeleri temizlenmesini kolaylaştıran pek çok farklı ekipman bulunmaktadır. Harika ergonomik özellikler, devrilirse bile otomatik bir şekilde düzgün duruma gelmesi gerekir.

Gürültü Önleyici Kulaklık

Satış ekiplerinde, çağrı merkezlerinde çalışan veya bilgisayar başında oyun oynayan kişilerin kulaklık kullanması gerekmektedir. Kulaklık takmak kulağınıza ve başınıza rahatsızlık verebilir. Üstelik kulaklık ağırsa boynunuzda sorunlar oluşabilir. Görüldüğü gibi, bu tasarımlar gerçekten mükemmeldir. Tüm süreç son kullanıcılar tarafında döner  ve kullanıcı merkezli tasarım olarak da bilinmektedir.

Bir Cevap Yazın