Stok Fotoğrafçılık Nedir, Nasıl Yapılır?

Bazı insanlar stok fotoğrafçılık dünyasını ancak bir proje için görsellere ihtiyaç duyduklarında keşfederler. Şirketleri için yeni bir web sitesi, sosyal medya hesaplarını yenileme için görseller, pazarlama kampanyaları vb. Ve birçoğu yaratıcı tasarım ve ticari projeler için bu kaynağın değerini hemen anlayabilirken, çoğu zaman stok fotoğraflarının nasıl çalıştığından ve nasıl kullanılabileceğinden emin değiller. Stok fotoğraflar hakkında, ne olduklarından onlardan nasıl yararlanabileceğinize ve onları nereden alacağınıza kadar bilmeniz gereken her şeyi içeren süper basit ama derinlemesine bir yazı hazırladık.

Stok Fotoğraflar Nasıl Çalışır?

Stok fotoğrafçılık, bir fotoğrafçı görevlendirmenize gerek kalmadan satın alabileceğiniz ve kendi projelerinizde kullanabileceğiniz ve bu nedenle çok daha az para harcayarak ve çok zaman kazandıran fotoğraflardır.

Stok Fotoğraflar Nedir?

Stok fotoğraflar, önceden çekilmiş, kullanıma hazır ve düzenlenmiş fotoğraflardır. Ancak stok görüntüleri kullanmak ücretsiz mi? Hayır. Bir stok fotoğrafının fotoğrafçısı veya yazarı, onu lisanslamaya hazır hale getirmektedir. Yani, tasarımlarda yasal olarak kullanım hakkı elde etmek için bir ücret ödemeniz gerekmektedir.

En popüler lisans türlerinden biri, uygun maliyetle çok çeşitli kullanım hakları sağlayan Royalty Free lisanslarıdır. Genelde, yazarlar fotoğraflarını online olarak ödeyebilecekleri ve doğrudan web sitelerine indirebilecekleri görüntüler ile dolu büyük dijital kataloglar sunan stok fotoğraf ajanslarına gönderilmektedir. Ajanstan satın alırsınız ve geliri fotoğrafçı ile paylaşırlar. Stok görüntüler fotoğraflarla sınırlı değildir; sosyal medya veya basılı materyaller için tasarım şablonları, özelleştirilebilir infografikler ve illüstrasyonlar dahil illüstrasyonlar ve vektör dosyaları, ayrıca video klipler, film müzikleri ve daha fazlasını bulabilirsiniz.

Stok Fotoğrafçılık

Stok Fotoğrafları Nereden Satın Alabilirim? Ücretsiz Denemeler Var Mı?

Stok fotoğraf satın almak için en iyi yer online stok fotoğraf firmalarıdır. En popüler olanları, aralarından seçim yapabileceğiniz, tümü yüksek kalitede ve birkaç basit tıklama ile indirilmeye hazır milyonlarca görsel içeren dijital stok fotoğraf kitaplıklarına sahiptir.

Bu katalogların çoğu, anahtar kelimeler ile aranabilir ve sonuçları daraltmak için filtreler içermektedir. Böylece yalnızca çeşitli içeriklere sahip olmazsınız, aynı zamanda bunlara kolayca erişebilirsiniz. Hepsinden iyisi, bu şirketlerin çok uygun fiyatları ve görüntüleri toplu veya tek tek olarak satın alma ve uzun vadede tasarruf sağlamaya neden olmaktadır.

Stok Fotoğrafları Nasıl Kullanabilirim?

Güvenilir ajanslardan Telifsiz stok fotoğraflar satın aldığınızda, bunlarla yapabilecekleriniz konusunda çok az kısıtlama vardır. Stok fotoğrafları yasal olarak nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır; Ticari kullanım için etiketlendikleri sürece, stok fotoğrafları web siteleri, pazarlama ve reklamcılık, marka bilinci oluşturma ve daha fazlası dahil olmak üzere kar amacı gütmeyen çok sayıda tasarım ve projede kullanabilirsiniz . Stok görselleri her türlü pazarlama ve işle ilgili amaçlar için kullanabilirsiniz: ürünleriniz için açılış sayfaları, kanallarınız için sosyal medya görselleri , kampanyalarınız için haber bülteni görselleri , hatta kırtasiye tasarımı.

Bir Cevap Yazın