IMAX ve RealD 3D Arasındaki Fark

IMAX ve RealD 3D arasındaki fark, kullandıkları 3D teknolojisidir. IMAX, Doğrusal polarizasyon teknolojisini kullanır ve RealD 3D, Dairesel polarizasyon teknolojisini kullanır.

IMAX 3D Nedir?

Imax 3D, bugünlerde birçok sinemada bulunan film formatıdır. En son gişe rekorları kıran filmlere katlanmak söz konusu olduğunda daha büyük, çok daha iyidir ve IMAX bunu garanti eder. Bir IMAX sinemasında film izlemek, normal bir multipleks sinemada izlemekten önemli ölçüde farklıdır çünkü IMAX 3D daha iyi lazer projeksiyon teknolojisine, daha büyük ekran boyutuna, mükemmel kalitede ses sistemine ve dijital rem mastering (DRM) özelliğine sahiptir.

IMAX 3D, ekrana yansıtılacak iki projektöre sahiptir. Her projektör, yalnızca izleyicilerin mükemmel miktarda netlik ve parlaklık elde etmesini sağlamak için her göze adanmıştır.

Günümüzde IMAX tiyatroları yapmanın yanı sıra, dünyanın en yüksek çözünürlüklü kameralarını geliştirmeleri ve lazer projeksiyon teknolojisini başlatmasıyla da bilinirler. Dünyanın en iyi film stüdyoları ve film yapımcıları, izleyiciler için olağanüstü bir deneyim yaşatmak için IMAX sinemalarını ortaya koydu, böylece seyirciler filmlerini IMAX 3D sinemalarda izlemeyi sevdiler. Keşfe göre, dünya çapında 80 farklı bölgede çalışan toplam 1.514 IMAX tiyatrosu var. Yakın gelecekte daha fazla IMAX sineması olacak.

RealD 3D

RealD 3D Nedir?

Real D, dünyada yerleşik 3D sinema teknolojisini tanıtmak için 2003 yılında kurulmuş bir Amerikan şirketidir. Real D 3D, izleyicilerine şaşırtıcı ve oldukça sürükleyici bir film izleme deneyimi sunar. İzleyicinin tam anlamıyla filme kendilerinin adım attığını hissettiren derinlik ekleyerek izleyicinin gözünde gerçekçi bir etki yaratırlar.

RealD, Cinema için, 50’ye kadar ekran boyutuna ulaşan Premium formatı ve 50 ’’den büyük Luxe formatı gibi iki benzersiz formata sahiptir. Birçok film yapımcısı filmleri için RealD 3D’ye güveniyor çünkü RealD, film yapımcılarının filmi istedikleri gibi kusursuz bir şekilde sunmalarına olanak tanıyan TrueImage, TrueMotion gibi ilgi çekici teknolojileri içeriyor.

IMAX ve RealD 3D Arasındaki Temel Farklar

  • Polarizasyon türü: Real D 3D, projektörleri için dairesel polarizasyon tekniğini kullanırken IMAX, projektörleri için Doğrusal polarizasyon tekniğini kullanır.
  • Görüntüleme: IMAX ekranlar çok büyük ve kavislidir ve izleyicinin ekrandaki açısını iyileştirir ve aynı zamanda birçok 3D ekranda görülen gölgelenme etkisini azaltır. RealD 3D, izleyicinin filmi izlerken başını eğmesine veya çevirmesine izin veren daha iyi bir izleme açısına sahiptir. RealD 3D film formatlarında gölgelenme efekti ihmal edilebilir düzeydedir.
  • Projektörler: IMAX sinema salonu, parlak ve net 3D görüntülerle birlikte 1080p’nin 2 katı çözünürlük sunan Christie 2K çift projektör sistemlerini kullanır. Öte yandan RealD 3D, izleyiciye 1080p’nin 4 katı yüksek çözünürlük sunmak için dahili özel bir 3D lens ile Sony’nin 4K Dijital Sinema projektörlerini kullanıyor.
  • Ses: IMAX kuşkusuz mükemmel ses ayarı ve yüksek doğruluk ile en iyi ses sistemine sahiptir. RealD 3D ses sistemi, sinemanın boyutuna göre değişir.
  • 3D Gözlükler: IMAX, Büyük 3D gözlükler kullanırken RealD 3D standart boyutlu 3D gözlükler sunar.

Bir Cevap Yazın