En İyi 2. Dünya Savaşı Filmleri

Dunkirk’teki mucizeden Pearl Harbor’ın bombalanmasına, Stalingrad Savaşı’ndan Auschwitz’in kurtuluşuna kadar, hiçbir olay 2. Dünya Savaşı tam hikayesini anlatamaz: 50 milyondan fazla insanın hayatına mal olacak kadar felaket bir küresel çatışma yaşandı. Ve ister bir aksiyon filmi, ister bir casus gerilim, bir aşk filmi veya bir belgesel film olsun, hiçbir film, savaşı ilk elden deneyimlemenin nasıl bir şey olduğunu tam anlamıyla aktaramaz. Ama şaşkınlıkla geriye bakan bizler için bu filmler, tarihi yaşayan, nefes alan bir sanata dönüştürüyor.

Casablanca

Romantizm, entrika, komedi ve savaş zamanı macerasının muhteşem bir karışımı olan Casablanca, Müttefiklerin Kuzey Afrika’yı işgal etmesinden birkaç hafta sonra Kasım 1942’de prömiyer yaptı. Yayınlanmasından bir yıl önce, Pearl Harbor’a yapılan saldırıdan hemen önce geçen hikaye, Humphrey Bogart’ı, Fas kentinde Amerikalı bir gece kulübü sahibi olan Rick Barnes’ı ve Ingrid Bergman’ı, Rick’in Nazi sırasında onu terk eden gerçek aşkı Ilsa Lund’u canlandırıyor. Paris işgali. Bogart ve Bergman arasındaki ekran kimyası, klasik diyalog “Her zaman Paris’e sahip olacağız” nefes kesici final sahnesi ve birçoğu savaştan zarar görmüş Avrupa’dan gelen mülteciler olan oyuncu kadrosunun yarattığı egzotik atmosfer, bu Akademi Ödülünü sadece harika bir 2. Dünya Savaşı hikayesi değil, aynı zamanda yapılmış en iyi filmlerden biri yapıyor.

Schindler’in Listesi

Holokost’tan binden fazla Polonyalı Yahudiyi kurtaran Alman işadamı Oskar Schindler’in gerçek hayat hikayesine dayanan bu son derece etkileyici drama, dönemin belgesel görüntülerini taklit etmek için siyah-beyaz olarak çekildi. Liam Neeson’un Schindler rolünde ve Ralph Fiennes’in Krakow-Plaszow toplama kampının komutanı uğursuz SS Yüzbaşı Amon Goeth rolünde çığır açan performanslarını sergileyen film yedi Akademi Ödülü kazandı.

2. Dünya Savaşı

Er Ryan’ı Kurtarmak

D-Day inişlerinden sağ kurtulan, ancak üç kardeşinin çatışmada öldürüldüğü bildirildikten sonra Amerika’ya geri gönderilen Fritz Niland’ın gerçek hikayesinden esinlenen bu Akademi Ödüllü destan, gerçekçiliğiyle büyük beğeni topladı. Çarpışma sahnelerinden, özellikle de Omaha Sahili’ndeki saldırıyı anlatan 27 dakikalık sekans. Yönetmen Steven Spielberg, Normandiya istilasını yeniden yaratmak için 12 milyon dolar harcadı ve 1.500’den fazla figüran oynadı.

Kwai Nehri Üzerindeki Köprü

Başrollerini William Holden ve Alec Guinness’in oynadığı ve Arabistanlı Lawrence film yapımcısı David Lean’ın yönettiği bu epik macera hikayesi, Japon Ordusunun Burma Demiryolunu inşa etmek için zorla çalıştırılmasına dayanıyordu. Burma ormanındaki korkunç yaşam ve çalışma koşulları nedeniyle 12.000’den fazla Müttefik savaş esiri öldü. Film, yüzlerce yıl sürecek bir demiryolu köprüsü inşa etmeye takıntılı hale gelen ve İngiliz Ordusu’nun yaratıcılığının bir kanıtı olarak hizmet edecek küstah bir İngiliz subayının kurgusal hikayesini anlatıyor.

Bir Cevap Yazın