Köpeklerde Yaygın Sağlık Sorunları

Köpeklerin ve insanların kaderi, binlerce yıldır karşılıklı olarak iç içe geçmiş durumda. Köpeklerin olağanüstü uyum yeteneği ve genetik akışkanlığı sayesinde günümüzde çok sayıda farklı cins bulunmaktadır. Köpekler her şekil, boyut, renk ve mizaçta gelir ve bu çeşitlilik seçici yetiştirme yoluyla elde edilmiştir. Ne yazık ki, belirli bir cins içinde belirli kalıtsal kusurların, deformitelerin veya hastalıkların daha yüksek görülme sıklığı dahil olmak üzere bazen istenmeyen sonuçlar verir. İşte yaygın köpek sağlık sorunları.

Labrador Retriever

Labrador Retriever, yüksek zekası ve şefkatli doğası nedeniyle ödüllendirilir. Birçok yönden mükemmel aile köpekleridir: sadık, nazik ve eğlenceli. Bu enerjik cinsle ilgili köpek sağlık sorunları, hayvanın bol miktarda günlük egzersiz yapması koşuluyla nispeten azdır. Az egzersiz yapan evcil hayvanlar kilo almaya ve obezite nedeniyle eklem hastalığı riskinde artışa eğilimlidir. Genellikle genetik olarak kalça ve dirsek displazisine eğilimlidir. Diğer kalıtsal hastalıklar, körlüğe neden olabilen progresif retinal atrofi gibi göz bozukluklarını içerebilir.

Alman Kurdu

Alman kurdu, olağanüstü zekidir ve kolayca eğitilir. Bekçi görevinde üstündürler, ancak optimal sağlığı korumak için bol miktarda stimülasyon ve egzersiz gerektirirler. Alman kurdu, artrit veya topallığa yol açabilen kalça soketinin bir deformasyonu olan kalıtsal kalça displazisine eğilimlidir. Dejeneratif miyelopati, Alman kurdu arasında da yaygın bir durumdur. Bu, ilerleyici felçle sonuçlanan tedavi edilemez bir hastalıktır.

Pug

Pug, genellikle uzun ömürlü, sağlıklı bir cinstir. Pug cepheli yüz, çekiciliğinin bir parçası olsa da, geceleri horlamaya veya sıcak havalarda ve nemde nefes almada zorluğa dönüşebilen solunum problemlerine yol açabilir. Pug günlerini bir ev arkadaşı olarak yaşamayı, aşırı sıcak veya soğuk havalardan uzak durmayı tercih ediyor. Bununla birlikte, bu türün aşırı kilolu olduğu bilindiğinden, orta düzeyde egzersiz hala gereklidir.

Yorkshire Teriyeri

Teriyer sindirim problemlerine eğilimlidir. Diyetleri dikkatle izlenmelidir. Diğer köpek türlerinde olduğu gibi trakeal çökme mümkündür. Klinik belirtiler arasında öksürük bulunur ve bir tasma ile şiddetlenebilir. Kalıtsal bir kusur olan portosistemik şant, karaciğer fonksiyonunu azaltabilir ve kanda toksinlerin birikmesine neden olabilir. Bu davranışsal ve nörolojik sorunlara yol açabilir.

İrlandalı Setter

Bu sevimli köpek sert kabul edilir, ancak bazı kalıtsal hastalıklar ortaya çıkar. İrlandalı setterler kalça displazisi, progresif retinal atrofi, şişkinlik, epilepsi ve kemik kanseri gibi çeşitli rahatsızlıklar yaşayabilir.

Bir Cevap Yazın