Mezura Nedir Ne İşe Yarar?

Bir mezura veya ölçüm bandı, tipik olarak mesafeyi veya boyutu ölçmek için kullanılan bir tür el aletidir. Bir kasa, başparmak kilidi, bıçak/bant, kanca ve bazen bir kemer klipsinden oluşan çok daha uzun esnek bir cetvel gibidir. Bir mezura, emperyal okumalara, metrik okumalara veya her ikisine sahip olacaktır. Hem profesyonel ticarette hem de sadece ev çevresinde kullanılan yaygın bir ölçüm aracıdır.

Bir Mezura Nasıl Okunur

Mezurayı nasıl okuyacağınızı bildiğiniz birini kullanmak aslında oldukça basittir.

  • Kancayı yakalayın veya ölçtüğünüz nesnenin bir tarafına bastırın
  • İstediğiniz uzunluğa/ölçüme ulaşana kadar bandınızı projeniz boyunca uzatın. Bunu yaparken bandı mümkün olduğunca düz tutmaya çalışın.
  • Başparmak kilidini kullanarak bandı yerine kilitleyin, böylece geri çekilmez
  • Okumanızı alın ve ya işaretleyin ya da yazın

Ölçüm yaparken, nesnenin kenarı bıçak üzerindeki iki çizgi arasına düşebilir. Çok kısa kesmekten kaçınmak için her zaman daha büyük ölçüme yuvarlayın. Bir mezura üzerindeki kilitleme işlevi, bir şeyin belirli bir alana sığıp sığmayacağını hızlı bir şekilde görmek veya elde edilen okumayı çoklu ölçümler yapmak için tutmak için mükemmeldir. Bir ölçüm bandındaki metrik ölçümler Milimetre, Santimetre ve Metre cinsinden gösterilirken, ölçümleri Feet, İnç ve İnç kesirlerindedir.

Mezura

Bir Mezura Nasıl Seçilir?

Bugün piyasada pek çok mezura türü var, bu yüzden iş için hangisini seçmelisiniz? Esasen, tüm şerit metreler aynı şeyi yapar. Onların işi ölçmektir. Önemli olan, onu kullanacağınız uygulamalardır. Eğer mezuranız ev çevresinde basit ölçümler için ise, örneğin mobilya ölçmek için ise, plastik kasalı bir mezura yeterli olacaktır.

Ancak, bu şantiye için en iyi seçenek değildir. Yüksekten düşürülürse (sahada sık görülen bir durum), plastik kasa çatlayabilir. Bu durumda, darbeleri emmek için metal bir kasa veya kauçuk gövdeli bir kasayı tercih etmeniz daha iyi olabilir.

Profesyonel kullanım için bir şerit metre seçerken, daha büyük bir göze çarpan (bir bandın bükülmeden önce uzatılabileceği mesafe), koruyucu bıçak kaplaması ve sağlam muhafaza gibi özelliklere dikkat edin. Koruyucu kaplama, sık kullanım sırasında bıçağınızın ömrünü uzatır. Daha büyük ölçekli işler için daha uzun bant uzunlukları gerekir.

Satın aldığınız mezuraya bağlı olarak, üzerinde başka özellikler de olabilir. Çalışırken pantolonunuza takabilmeniz için genellikle şerit metrenin kasasında bir kemer klipsi bulunur ve bazı şerit metreler kalemtıraş ekleri, notlar için yerler ve daha fazlası gibi başka eğlenceli şeylerle birlikte gelir!

Bir Cevap Yazın