Doodle Nedir ve Nasıl Çizilir?

Doodle aslında ‘boşta çizmek, eskiz yapmak veya karalamak’ anlamına gelir. Genel olarak karalamalar, insanların başka bir şeye dikkat edemedikleri zaman bilmeden yaptıkları bir aktivitedir. Örneğin bir toplantıda oturuyorsunuz ve canınız sıkılıyor. Ardından, kağıda farklı şekiller ve desenler karalamaya başlarsınız. Bu bir karalama. Karalamaların soyut şekillere sahip basit rastgele çizimler olmasının nedeni budur.

Doodling’in Faydaları

Hafızanızı Geliştirin

Birkaç çalışma, karalama etkinliğinin hafızayı önemli ölçüde iyileştirmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Böyle bir çalışmada, telefon görüşmelerini dinlerken basılı şekilleri gölgeleyen grup, diğer gruplara kıyasla %29 daha fazla bilgi hatırlayabildi.

Rahatlamanıza Yardımcı Olur

Spontane çizimler olan karalamalar yaparsanız psikolojik sıkıntılardan da kurtulursunuz. Karalama aktivitesi muhtemelen beynin geçmiş deneyimleri bulma ve onları bugüne getirme yeteneğini harekete geçirir. Bu, hayatımızın resmini tamamen yapmamıza yardımcı olur, bu da bizi rahatlatır. Daha büyük bir anlam ve rahatlama duygusu elde ederiz.

Rahatlatıcı karalamalar yapmak için yaygın bir teori, sinirleri rahatlatan ritmik hareketler ve tekrarlamanın olmasıdır. Bu aktivite, vücudumuzun savaş ya da kaç sezgisine karşı bir tepkidir ve stres hormonunu azaltmaya yardımcı olur.

Yaratıcılığınızın Kilidini Açın

Doodling sadece rahatlamak için değil, aynı zamanda yaratıcı bir aktivitedir. Eğitimli bir sanatçı olmasanız bile yaratıcılığınızı serbest bırakabilirsiniz. Bazen yaratıcı bir bloktan muzdarip sanatçılar, karalamalar yaparak beyinlerini harekete geçirebilirler. Bu bazen beyni yeni fikirler üretmesi için tetikler.

Doodle Oluşturmanın Ana Noktaları Nelerdir?

Biraz Isınmak

Doodle temanız üzerinde çalışmaya başlamadan önce, sanat kaslarınızı uyandırmak için bazı ısınma çizimleri yapmalısınız. Boş bir kağıt parçası alın ve yaklaşık 10 dakika boyunca serbestçe birkaç çizgi çizin. Alıştırmanın bir parçası olarak rastgele çizilmiş bu çizgiler ve şekillerle ne yapmak istiyorsanız onu yapın.

Temel Şekillerle Çalışın

Ayrıntıları ilk bakışta dert etmeyin. Yalnızca temel şekillere odaklanmalısınız. Örneğin, bir kitap dikdörtgen bir şekildir, bir çiçek dairesel bir şekildir ve sapı iki paralel çizgidir. Benzer şekilde, bir külah dondurmaya baktığınızda onu ters bir üçgen olarak görün. Ardından üstte dondurma şeklinde bir daire olduğunu görün. Önce bir nesnede böyle bir şekli gözlemleyerek başlayın.

Doodle

Çeşitli Kalınlıklarda Çizgiler Çizin

Başlangıçta çeşitli kalınlıklarda kalemlere sahip olmayabilirsiniz. Ancak şunu unutmayın ki doodle çizgileriniz kalınlık açısından farklılık göstermelidir. Bu, farklı boyutlarda uçlardan oluşan iyi bir koleksiyona sahip olmaya çalışmanız gerektiği anlamına gelir. Daha sonra çeşitli çizgiler oluşturabilirsiniz. Profesyonel bir yaklaşım, dış çizgileri kalın çizmek ve detayları daha küçük ve ince tutmaktır.

Özel Bir Çalışma Yeri Bulun

Doodle sanatçısı olmak istediğiniz için evinizde veya herhangi bir yerde sanat eseriniz üzerinde çalışmak için ayrı bir yeriniz olduğundan emin olmalısınız. Böyle bir yerde, yalnız olduğunuzda yaratıcılığınız uyanır ve zihniniz açılır ve yeni fikirlerle ortaya çıkmaya hazırlanır.

Mükemmellik İçin Endişelenme

Doodle sanatı , profesyonel bir sanatçı olmanız gerekse de, rahatlatıcı bir aktiviteye dahil olmakla ilgili bir şeydir. Ancak karalama, mükemmelliğin amaç olmadığı bir sanattır. Aksine, yaratıcılığınızın özgürce akmasına izin verin. Bir stiliniz varsa, ona bağlı kalın ve doodle’ınızın başka bir şeye benzemesi için değiştirmeyin.

İlham Alın

İlham, öne çıkabilecek benzersiz bir şey yaratmanın anahtarıdır. Çevrenizden biraz ilham almayı düşünmelisiniz. Çevrenizdeki şeyleri görün ve doodle için fikirler edinebilirsiniz. Sadece doğaya ve insanlara yönelik bir bakış size benzersiz fikirler verebilir.

Veya bazen rastgele bir şeyler çizmek işe yarar. Bazı heyecan verici çizimler bulduğunuzu görebilirsiniz. İlham almak için beklemenize gerek yok çünkü bazı ilham verici fikirler için etrafa bakarken karalamalar doğal olarak geliyor.

Bir Cevap Yazın